ការប្រារព្ធទិវាអបអរសាទរខួបលើកទី៧៥ ទិវាកុមារអន្តរជាតិ និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៤ និងខួបលើទី២៣ ទិវាពិភពលោកប្រឆាំងពលកម្មកុមារ១២មិថុនា ។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានរៀបចំប្រារព្ធពិធីជួបជុំថ្នាក់ជាតិដ៏ឱឡារិក ដើម្បីអបអរសាទរខួបលើកទី៧៥ ទិវាកុមារអន្តរជាតិ និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៤ និងខួបលើទី២៣ ទិវាពិភពលោកប្រឆាំងពលកម្មកុមារ១២មិថុនា ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ។
សាលមហោស្រពកោះពេជ្រ ព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ក.ជ.ក សហការជាមួយក្រសួង ស្ថាប័ន អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន បានរៀបចំប្រារព្ធពិធីជួបជុំថ្នាក់ជាតិដ៏ឱឡារិក ដើម្បី អបអរសាទរខួបលើកទី៧៥ ទិវាកុមារអន្តរជាតិ និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៤ ក្រោមប្រធានបទ “ការវិនិយោគលើកុមារ សំដៅបង្កើនមូលធនមនុស្សក្នុងយុគសម័យបវិកម្មឌីជីថល” និងខួបលើទី២៣ ទិវាពិភពលោកប្រឆាំងពលកម្មកុមារ១២មិថុនា ក្រោមប្រធានបទ “រួមគ្នាអនុវត្តការប្តេជ្ញាចិត្ត ដើម្បីបញ្ចប់ទម្រង់ធ្ងន់ធ្ងរនៃពលម្មកុមារ”។
ការប្រារព្ធពិធីនេះ ប្រប្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាប្រធានកិត្តិយសក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ និងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រី រដ្ឋមន្ត្រី ឯកអគ្គរដ្ឋទូត ឯកអគ្គរាជទូត សមាជិក សមាជិកា ក.ជ.ក. អភិបាល នៃគណៈអភិបាលរាជធានី-ខេត្ត អង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ អន្តរជាតិ លោក លោកស្រី តំណាងក្រសួង ស្ថាប័ន តំណាងកុមារមកពីសាលារៀនសាធារណៈ ឯកជន និងកុមារមកពីអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល សរុប ប្រមាន ៣០០០ នាក់។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា : ការប្រារព្ធទិវានេះ គឺដើម្បីរំលឹកដល់សិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កុមារ និងបង្ហាញអំពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមោះមុតក្នុងការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីបន្តជំរុញលើកកម្ពស់ការអនុវត្តសិទ្ធិកុមារឱ្យកាន់តែប្រសើឡើងថែមទៀត និងការអបអរសាទរលទ្ធផលការងារលើវិស័យកុមារ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រេចបាន ក្នុងនាមជាប្រទេសហត្ថលេខីនៃអនុសញ្ញាអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីសិទ្ធិកុមារ។

Celebrating the 75th Anniversary of International Children's Day and Cambodian Children's Day 2024 and the 23rd Anniversary of the World Day Against Child Labor on June 12.
celebrating,children,1june
The Royal Government of Cambodia organized a solemn national gathering to celebrate the 75th anniversary of International Children's Day and Cambodian Children's Day 2024 and the 23rd anniversary of the World Day Against Child Labor on June 12 under the high presidency of H.E. Dr. Sar Sokha, Deputy Prime Minister and Minister of Interior.
Koh Pich Theater, on the morning of May 30, 2024, the General Secretariat of the CNCC in collaboration with Ministries, Institutions, Non-Governmental Organizations, and the Private Sector, organized a solemn national gathering to celebrate the 75th anniversary of International Children's Day and Cambodian Children 2024 under the theme " Investing in children today aims to increase human capital in the digital era " and the 23rd anniversary of World Day Against Child Labor, June 12, under the theme "Together, Implement Commitment to End Severe Forms of Labor Children.”
The celebration was presided over by H.E. Dr. Sar Sokha, Deputy Prime Minister and Minister of Interior, High Representative of Samdech Moha Borvor Thipadei HUN MANET, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and Honorary Chairman of CNCC. His Excellency Senior Minister Minister Ambassador Member of CNCC Governors of the Capital-Provincial Board of Governors, National and International Development Partners, Ladies and Gentlemen, Representatives of Ministries and Institutions, Representatives of Children from Public and Private Schools, and Children from Non-Governmental Organizations, a total of 3,000 people.
Please also note: Celebrating this day to commemorate the fundamental rights of the child, to show the strong commitment of the Royal Government of Cambodia to continue to promote the better implementation of the rights of the child, and to celebrate the achievements of the Royal Government of Cambodia as a signatory to the United Nations Convention on the Rights of the Child.