សារាចរស្តីពីការរៀបចំខួបលើកទី៧៦ទិវាកុមារអន្តរជាតិ១មិថុនា ខួបលើកទី២៤ទិវាពិភពលោកប្រឆាំងពលកម្មកុមារ១២មិថុនា និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥។
សារាចររៀបចំទវាកុមារអន្តរជាតិ១មិថុនា និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥។រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចេញនូវសារាចរណែនាំស្តីពីការរៀបចំខួបលើកទី៧៦ទិវាកុមារអន្តរជាតិ១មិថុនា ខួបលើកទី២៤ទិវាពិភពលោកប្រឆាំងពលកម្មកុមារ១២មិថុនា និងទិវាកុមារកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ“បញ្ឈប់អំពើហិង្សាលើកុមារគ្រប់ទម្រង់ គឺជាការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប្រកបដោយចីរភាព” និង“ការលើកកម្ពស់ការងារសមរម្យសម្រាប់កម្មករនិយោជិតវ័យក្មេងគ្រប់ខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្ម ដើម្បីធានាកំណើនប្រកបដោយចីរភាពនិងភាពធន់”។

Circular on the organization of the 76th anniversary of International Children's Day, June 1, the 24th anniversary of the World Day Against Child Labor, June 12 and Cambodia Children's Day 2025.
circular,june,children,day,2025
The Royal Government of Cambodia has issued a circular on the organization of the 76th anniversary of International Children's Day, June 1, the 24th anniversary of the World Day Against Child Labor, June 12 and Cambodia Children's Day 2025 under the theme " Ending all forms of violence against children is sustainable human resource development" and "Promoting decent work for young workers in all production lines to ensure sustainable development"